+420 277 011 001

Bydlení podle Feng Shui z pohledu šílence

4klient
klientské změny:

Chystáte se zařizovat nebo rekonstruovat svůj dům či byt?

Nebo toužíte po změně, která vám zajistí pohodlnější a spokojenější život?

Už vás nebaví bydlet vzhůru nohama?

Jak na to?

Co třeba vyzkoušet principy a zásady Feng Shui?

Každý z nás se chce ve svém zázemí domova cítit spokojeně, pohodlně a zajistit v něm příjemnou atmosféru. Učení Feng Shui pomáhá nastolit v interiéru harmonii. Vychází z principů životních energií. Sladí všechny energetické toky a póly tak, aby se vám ty škodlivé vyhnuly. Tento druh učení pomáhá správně kombinovat barvy, tvary a materiály tak, aby výsledek harmonizoval vašim potřebám. Pomyslná hranice, která se v tomto učení nazývá čchi, zajišťuje nerušené plynutí energie. Jestliže dojde k tomu, že jsou této energii postaveny nějaké překážky, projeví se to negativním způsobem. Například tak, že se doma necítíte dobře.

 

Feng Shui klade velký důraz na to, aby byla cesta k vašim domovním dveřím „čistá“ (alespoň jako křišťál).  Veškeré objekty, které jsou v její blízkosti, živé ploty květiny a květináče (jiné rostliny pěstované pro „vlastní potřebu“), by měly být v perfektním stavu. Také chodník k vašemu domu by neměl být nijak znečištěný ani poškozený (Pokud bydlíte blízko vesnické hospody, budete mít co dělat.). Zároveň by měl být kvalitně osvícený, aby návštěvníci dobře viděli na cestu. Pro vstupní dveře platí také jistá pravidla. Především by neměly být umístěny proti lampě nebo stromu, což by negativním způsobem ovlivňovalo čchi. Současně by hlavní dveře neměly být naproti ložnici, kuchyni nebo toaletě (Představte si, jak by zamával s vaší energií zážitek, kdy vás návštěva vidí sedět na trůnu.).

 

Okna

Okenice by se měly otevírat směrem ven. Pokud máte v oknech závěsy, pak dbejte vždy na to, aby byly pečlivě staženy ke stranám a nebránily tak průnikům světla. Na noc závěsy naopak zatahujte (Pokud ovšem nemáte opravdu otevřený vztah se svými sousedy.), protože otevřené okno do noci je považováno za původce smůly. Pro závěsy platí udržování čistoty (Nezapomeňte aspoň jednou týdně odstranit krvavé fleky a kusy křídel po rozmázlých komárech.), aby nesloužily jako lapače prachu.

 

Domov

Největším prohřeškem, jakým náš domov (a taky dámské kabelky) trpí, je přeplněnost. Nezapomínejte, že chceme žít v prostředí příjemného zázemí a ne v místě, které připomíná nafukovací hrad. Hromadí se nám fotky, suvenýry, (exmilenci  v mrazáku, kteří přestali zvedat telefony) a další věci. Nevíme kam jinam je uskladnit, tak si je uchováváme na policích nebo skříních. Postupně v dobách senných rým může v obyváku vzniknout prachová bouře po trochu větším kýchnutí. Zbavte se emocionálního nepořádku, které vám připomínají expřítele nebo někoho, kdo vás zranil. Všechny tyto „staré cetky“ nahraďte čerstvými rostlinami, květinami (a novými partnery). Nejvhodnější volbou nejsou ani rostliny s dlouhými špičatými listy, místo toho volte rostliny se zakulacenými listy, které vypadají jako penízky. (Pokud najdete nějakou kytku, která má listy podobné tisícikorunám, je to nejlepší volba.)

 

Nepořádek je první a nejdůležitější věcí, na kterou se v domě díváme (Platí opět i u kabelek.). Často se stává, že je všude, kam se podíváme, a je těžké se mu vyhnout. (Viz situace, jako když Marv baletí bosý mezi vánočními ozdobami.)    

 

   Kolik máte doma šuplíků plných věcí, které nikdy nepoužíváte? 

Aby energie mohly působit a plnit účely tak, jak mají, odstraňte všechny formy nepořádku – batohy, odpadky, staré oblečení, časopisy (oblíbené BravoGirl) atd. Vyčistěte prostory, které nejsou zrovna snadno přístupné a kterým v běžném denním shonu nevěnujete příliš pozornosti. Některé předměty se pojí se zajímavými a jedinečnými momenty v našem životě. Na policích je uskladňujeme už nějaký ten pátek a měli bychom zvážit, zda jsou pro nás použitelné i jinak, než jako vycpávka prázdného prostoru.  

 

 

 

 

 

 

 

Barvy

Červená, bílá, černá a zlatá jsou čtyřmi nejoblíbenějšími barvami ve feng shui. Používejte proto jejich kombinace kdykoliv a kdekoliv. Svému bytu tím jen prospějete. (Jen pozor na extrémy. Dům ve stylu RedLight ulice by mohl vyvolávat mylné představy pro návštěvy. Stejně jako všechny černé stěny můžou působit hodně ponuře. Pokud si doma tedy nechcete udělat repliku Batmanovi jeskyně. Samé zlato by mohlo působit jako interiér barokního kostelíčku.)

 

Osvětlení + zrcadla

Vyhněte se ostrému osvětlení a obnaženým (spoře oděným) žárovkám. Tlumené osvětlení je ve feng shui mnohem lepší.


Zrcadla by měla být čistá (Hlavně pokud jste horliví čističi zubů s otevřenou pusou.), umístěna ve výšce hlavy, ideálně oválná a nejlépe jednoduchá bez zbytečných ozdobných prvků (pěveckých idolů a dalších nepříliš vkusných dekorací).

 

Dveře a schody

Dveře představují ve feng shui velmi důležitý prvek, neboť umožňují proudění energie (nezapomeňme, že i lidí) z jedné místnosti do druhé. Pokud jakýmkoliv způsobem váznou či vržou, způsobuje to podráždění a nepohodlí, které se rozšiřuje po celém domě. (Pokud se vracíte domů v opravdu pozdních hodinách, tak vrzání schodů může opravdu způsobit maximální podráždění vaší drahé polovičky.) Dalším významným prvkem je schodiště, protože cchi plyne domem nahoru a dolů právě po schodech. Pokud jsou schody příliš blízko vchodovým dveřím, hrozí nebezpečí, že bude cchi unikat z domu ven dveřmi. (Pokud chcete mít kontrolu nad mizením svých dětí ven bez povolení, je to něco, co opravdu stojí za zvážení. Pokud tedy už u nich nemáte nainstalované podkožní GPS.). Co se týče tvaru schodiště, ideální je zahnuté, ale spirálovité představují problém. (Pro milovníky Bridgette Johnsové, s požární tyčí feng shui nemá žádný problém.) Pokud jsou schody otevřené, potom cchi uniká otvory mezi jednotlivými schody a nedostává se také do horních pater, které pak zůstanou bez energie. (Proto raději místo pod schody využijte na přebytečné haraburdí z jiných prostor a díry ucpěte.)

 

Koupelna a toalety

Pokud je to možné, snažte se dveře koupelny vždy zavírat. (Feng shui není jediný důvod, proč byste měli po sobě koupelnu zavírat.) Na toaletě platí, že je vždy nezbytné sklápět záchodové prkénko dolů. (Díky této poznámce si myslíme, že feng shui vymyslela žena!!!) Prkénko nahoře totiž vede k úniku pozitivní energie z domu.

 

Ložnice

V ložnici se vyvarujte umístění postele do přímé linie s dveřmi a naproti ní nevěste žádná zrcadla. Doporučuje se i mimo pravidla feng shui vynechat v ložnici televizi, pracovní stoly a naopak přidat na rozměrech postele. (Kam se v tu chvíli bez televize stejně přesune většina aktivit.) Přemýšleli jste někdy o relaxační vaně v ložnici? (viz. Článek „Co všechno se dá dělat ve vaně“)

 

Kuchyně a jídelna

Kuchyně je námi hojně využívané místo. Není vhodné ji umístit hned vedle vchodových dveří. Stejně tak ji není vhodné mít přímo pod schodišti. Jídelní stůl by měl být v ideálním případě oválný nebo osmihranný (Kdyby se o feng shui vědělo v Británii dříve, mohli být známí „Rytíři osmihranného stolu“.) a kolem něj by měl být dostatek prostotu k volnému pohybu. (Vylít návštěvě svíčkovou do klína není nic úžasného. Hlavně když za omáčkou hned letěla vidlice na maso. V rámci feng shui byste v souvislosti s čistotou museli takového hosta okamžitě vyhodit.)

 

Obývací pokoj

V obývacím pokoji se v našem životě odehrává spousta důležitých emotivních momentů. Válení se u Ordinace v růžové zahradě. Sezení nad jednou sklenkou (Pro někoho lahví, u někoho kartonu, ale takoví lidé nás moc nečtou). Dávejte si pozor na výklenky a rohy (Toto upozornění není jen pro nešikovné lidi, kteří pak vypadají jako oběti domácího násilí.). Jsou to místa považovaná za „mrtvá místa“ a tok cchi je zde minimální. Pokud se jim nelze vyhnout, pokuste se je oživit na dané místo alespoň postavením lampy, rostliny, třeba akváriem (nebo dítětem, když zlobí).

Důležité je zajistit dostatečný zdroj světla – nejlépe přirozeného (nejen kvůli účtu za elektřinu…). K prosvětlení tmavých částí použijte rostliny nebo zrcadla.

Nejlepší variantou k uspořádání nábytku feng shui je postavit nábytek do křivky, kruhu či osmihranu. Sedačka by měla vždy směřovat čelem ke dveřím. Vyvarujte se toho, aby nebyl pokoj přeplněn nábytkem.

Podle učení feng shui by mě být ústředním bodem místnosti krb. Symbolizuje pohyb, který napomáhá toku cchi. Pomáhá vytvářet příjemnou atmosféru. Přidává teplo opravdového domova a je krásnou náhradou za televizi, i když jen s jedním programem.

 

Nechte se inspirovat, nabijte se energií, vstávejte s úsměvem do nového dne a postavte si svůj SEN! Dočkáte se přívětivých změn a budete se cítit konečně jako doma.

Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací